Wakacje to czas odpoczynku i zabawy. Bywa tak, że spędzamy je bez naszej drugiej połówki, na przykład na egzotycznym urlopie. Czy na samotnym wyjeździe, tysiące kilometrów od domu, łatwiej jest stracić głowę? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
Wakacyjne zdrady
Wakacje kojarzą się nam z dobrą zabawą, piękną pogodą i przede wszystkim wypoczętą głową. Warto jednak pamiętać, by w porywie szaleństwa tej głowy nie tracić, szczególnie, gdy w domu czeka na nas druga połówka. Niestety, partner Magdy pozwolił sobie na chwilę zapomnienia podczas tygodniowego wyjazdu do Albanii, a kobieta do dziś nie może zaufać żadnemu mężczyźnie.
– Byłam z Marcinem wtedy ok. 5 lat, a za kilka miesięcy miałam zostać jego żoną. Gdy zapytał mnie, czy może z kolegami z pracy polecieć na tanie all inclusive nie miałam nic przeciwko, ponieważ sama nie mogłam wtedy wyjechać ze względu na dużą ilość obowiązków służbowych. Co więcej, byłam tak miła, że nawet odwiozłam ich na lotnisko, życząc udanego odpoczynku. Marcin codziennie wysyłał mi zdjęcia z wycieczek czy relacje z podbijania hotelowego drink-baru Po godzinie 22 nie odzywał się już tak regularnie, ale stwierdziłam wtedy, że to normalne, bo pewnie po drinkach poszli spać. Nie wiedziałam jeszcze, że w tym czasie świetnie bawił się w lokalnych klubach. O tym szczególe dowiedziałam się przypadkiem, gdy po powrocie zajrzałam do jego galerii w telefonie. Było tam jedno zdjęcie, którego z pewnością miałam nigdy nie zobaczyć – tłumaczy rozmówczyni.
– Na nieco rozmazanym zdjęciu zobaczyłam narzeczonego w towarzystwie przytulonych do niego brunetek, był też film z dzikich, wręcz godowych tańców. Postanowiłam od razu zapytać: “Co to jest? Lepiej bądź szczery, bo zadzwonię do twoich kolegów, lub pokaże ten film ich żonom i dziewczynom”. Marcin był tak zaskoczony, że wyszedł z domu. Gdy wrócił po godzinie, powiedziałam: “Albo mówisz co się tam działo, albo wyprowadzam się już teraz”. Dowiedziałam się, że Marcin, ale też nie tylko on, znalazł sobie na wyjeździe “wakacyjną miłość”, co ciekawe dziewczyna była z Polski i również wybrała się na wakacje z koleżanką do tego samego hotelu. Oczywiście nie zabrakło tłumaczenia, że to koledzy, alkohol, zbyt mocno świecące słońce a ja przecież miałam się nie dowiedzieć. Zaczęłam się tylko śmiać i spakowałam walizkę. Nie umiałam wybaczyć, nie wybaczyłam do dziś, po prostu przecierpiałam rok nim w pełni doszłam do siebie. Czasem zastanawiam się, czy gdyby nie pojechał tam sam, dalej bylibyśmy razem – podsumowuje Magda.
Czy wakacje sprzyjają zdradzie?
Temat wakacyjnych zdrad jest niezwykle popularny na forach internetowych i grupach w mediach społecznościowych. Czy rzeczywiście będąc daleko od “codzienności” łatwiej jest stracić głowę? Zdaniem psycholog i psychoterapeuty Jessiki Kmieć wszystko zależy od danej osoby, jej wartości i zasad, którymi kieruje się w życiu czy kondycji związku.
– Czynnikiem zwiększającym szansę na niewierność partnera może być oddalenie się, tęsknota za bliskością, poczucie izolacji, niezadowolenie z życia, brak satysfakcji w związku, ale jednocześnie te kwestie nie przesądzą o tym, że dojdzie do zdrady. Istotne jest to, że każdy człowiek może mieć inne nastawienie zarówno do związku, jak i posiadać różną definicję zdrady – tłumaczy ekspertka.
– Dlatego ważne jest to, aby para wspólnie ustaliła, co według nich zdradą jest, tak, aby mieć jasność co do granic, których nie chcą przekraczać. Warto jednak zaznaczyć, że każda osoba ma indywidualne podejście do związków i zdrady. Niektórzy ludzie są silnie zaangażowani w swoje związki i mają wysoki poziom lojalności, niezależnie od okoliczności. Inni mogą mieć niższe wartości moralne i być bardziej skłonni do zdrady, niezależnie od tego, czy są w bliskiej, czy dalekiej odległości od swojej codzienności – dodaje.
Jessica Kmieć podkreśla, że dla niektórych niewierność może być wynikiem “chwili zapomnienia” lub impulsywnego działania, które nie zawsze odzwierciedla kryzysy w związku. Mogą to być sytuacje, w których jedna osoba pod wpływem emocji jest chwilowo zdezorientowana i podejmuje nieodpowiednie decyzje lub ulega pokusie.
– Często jednak zdrada wskazuje na pewne nierozwiązane problemy, niezadowolenie lub braki w związku. Mogą to być na przykład problemy komunikacyjne, brak satysfakcji emocjonalnej czy fizycznej, małe zaangażowanie, brak zaufania czy brak wspólnych wartości. Niewierność jest często wynikiem niezaspokojonych potrzeb lub tęsknoty za czymś, czego brakuje w obecnym związku – dodaje.
Dlaczego zdradzamy na wakacjach?
Jak tłumaczy psychoterapeutka, w trakcie wakacji istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na poluzowanie zasad moralnych.
– Może to być relaksacyjna atmosfera. Wakacje często są dla nas czasem regeneracji, odpoczynku i oderwania się od codziennych zmartwień i obowiązków. Czujemy się mniej skrępowani zasadami moralnymi, których przestrzegamy na co dzień, możemy mieć zwiększony dostęp do pokus, takich jak alkohol, nowe znajomości, czy impulsywne decyzje. W połączeniu z poczuciem beztroski i relaksu prowadzić to może do podejmowania działań, które nie są zgodne z wartościami. Oprócz tego na wakacjach jesteśmy często anonimowi, a to daje nam poczucie, że nasze działania nie będą miały konsekwencji, co w przypadku niektórych osób może być zachętą do przełamania swoich zasad. Czasami mogą to być także naciski czy presja ze strony grupy, aby pokazać bardziej “spontaniczne” oblicze i “korzystać z zabawy” – mówi Jessica Kmieć.
Czy zdrada na drugim końcu świata budzi mniejsze poczucie winy? Czy łatwiej jest ją wybaczyć?
– To czy dana osoba będzie odczuwać wyrzuty sumienia po zdradzie jest uzależnione od zasad i wartości, którymi kieruje się w życiu. Wiele osób doświadcza silnych wyrzutów sumienia po zdradzie, nawet jeśli miała ona miejsce wyłącznie raz na wakacjach – podkresla ekspertka.
– Wybaczenie zdrady jest procesem, który zależy od wielu czynników. Ważne będzie okazanie skruchy, pokory partnerowi, który został zraniony, a także chęć zadośćuczynienia wyrządzonym krzywdom. Zdradzony partner, by móc wybaczyć, może oczekiwać także zaangażowania w związek po stronie partnera oraz czasu, aby na nowo zbudować zaufanie. Wybaczanie jest indywidualną decyzją każdej osoby, która wymaga czasu, szczerości, komunikacji i pracy nad odbudową związku. Zależy od skali zranienia, czyli tego, jak zdradzony partner poczuł się zraniony, od tego, jak wysokie było zaufanie przed zdradą, ale również gotowości partnera do pracy nad związkiem. Niezależnie od okoliczności, wybaczenie zdrady jest procesem trudnym i wymagającym, który zależy od decyzji obu partnerów – podsumowuje Jessica Kmieć.