Powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest możliwy. “Zależy mi na tym, żeby kobiety mogły być szczęśliwe”

Powrót do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka nie jest łatwy. Kobietom, które chcą wrócić do pracy i łączyć obowiązki służbowe z macierzyństwem, pomaga Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Fundacji Mamo Pracuj. Jak to robi?

Jak ułatwić kobietom powrót do pracy po urodzeniu dziecka?

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska walczy o równe prawa kobiet na rynku pracy i o to, aby macierzyństwo nie było przeszkodą do znalezienia satysfakcjonującej pracy. – Zależy mi na tym, żeby kobiety mogły być szczęśliwe, zadowolone, robić to, co chcą. Decydować o sobie, słuchać swoich potrzeb i móc iść za tym głosem – tłumaczyła aktywistka.

Sama ma 3 dzieci i wie, jak trudno jest łączyć macierzyństwo i pracę. Stworzyła więc z przyjaciółką portal Mamo Pracuj. Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i Joanna Gotfryd studiowały na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Razem uczyły się, imprezowały, podróżowały. Kiedy zostały matkami, wspierały się nawzajem. Były młode, świetnie wykształcone, ambitne. Chciały wychowywać dzieci, ale i pracować.

– Spotykałyśmy się kawiarniach, w miejscach przyjaznym dzieciom, żeby opiekując się naszymi małymi córeczkami, coś tam spróbować popracować. I tak od słowa do słowa, od tych rozmów o dzieciach, o elastyczności, pomyślałyśmy, że takich mam, jak my jest cała masa. Kobiety w Polsce kończą studia, […], dlaczego mają być zamknięte w domach, jeżeli nie chcą być w tych domach zamknięte? Tak powstało Mamo Pracuj – wspominała Joanna Gotfryd.

Mamo Pracuj – jak to działa?

Mamo Pracuj to nie tylko portal internetowy, na którym młode matki mogą znaleźć informacje, jak i gdzie znaleźć pracę oraz jak aplikować. Kobiety z Mamo Pracuj podczas licznych szkoleń uczą się, inspirują, wspierają.

– Wyobraź sobie, że jest taka przestrzeń w Internecie, gdzie możesz przyjść, kiedy szukasz pracy albo chciałabyś znaleźć pracę inną, lepszą, i nie być sama w tym procesie – wyjaśniała Agnieszka Czmyr-Kaczanowska.

Warto dodać, że Mamo Pracuj stworzyło też pierwszy w Polsce bank firm, które są przyjazne rodzicom.

Pani Zuzanna jest jedną z kobiet, która znalazła pracę dzięki portalowi. Jak ocenia pomoc, którą otrzymała? Dowiecie się tego z dalszej części naszego reportażu.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *