Przyjechała z dziećmi. W kilka minut straciła wszystkie pieniądze, bo uwierzyła, że można wygrać w trzy kubki

Trzy kubki, jedna kulka. Jeśli zgadniesz, pod którym jest kubkiem, wygrywasz pieniądze. Teoretycznie, bo w tej grze wygrany jest tylko jeden. I nie jest nim gracz, a zawsze oszuści. Są świetnie zorganizowani i nie mają skrupułów. W godzinę potrafią zarobić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Są w Bieszczadach, w Zakopanem i nad morzem. “Biznes” się kręci, bo – mimo licznych apeli policji – chętnych do gry nie brakuje.

Policja z Leska na Podkarpaciu z problemem boryka się od kilku lat. Osoby oferujące turystom grę w trzy kubki pojawiają się w Bieszczadach z reguły w długi majowy weekend. Później, kiedy w tym regionie Polski sezon turystyczny rozkręca się na dobre, przyjeżdżają prawie w każdy weekend, w wakacje nawet w dni powszednie.

Można ich spotkać w różnych bieszczadzkich miejscowościach turystycznych, ale najczęściej w Solinie. Konkretnie na deptaku prowadzącym do zapory, tuż u podnóża stacji kolejki gondolowej – w sąsiedztwie dwóch największych atrakcji turystycznych w regionie.

– Grupa liczy kilkanaście osób. Każda z nich ma w niej określoną rolę – opowiada tvn24.pl aspirant sztabowa Katarzyna Fechner, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Lesku.

Tak zwani mieszacze, to osoby, które operują kubkami. Gracze, którzy wygrywają pieniądze, są podstawieni. Żywo komentując wygraną, mają zwrócić uwagę przechodniów i zachęcić ich do grania.

Podstawione osoby są też w tłumie. Ich zadaniem także jest zachęcić do gry jak największą liczbę gapiów.

Tak zwane czujki stoją na czatach – mają informować resztę ekipy o zbliżających się policjantach oraz obserwować tłum i pilnować, aby nikt nie robił graczom zdjęć i nie rejestrował przebiegu gry.

– Ci ludzie przyjeżdżają do Soliny od lat. Mają świetne rozeznanie w terenie. Wiedzą, gdzie nie sięga monitoring i tam się rozstawiają. Ostrzegani przez czujki o zbliżających się funkcjonariuszach policji od razu się rozpraszają, zabierają tekturkę, kubeczki i rozchodzą się w różne strony. Latem w Solinie jest tłum turystów, więc momentalnie się w nim gubią – mówi Fechner.

Oszuści – jak podkreślają policjanci – działają w grupie, każdy ma w niej swoją określoną rolęKPP w Lesku

W tym roku pierwsze zgłoszenie o oszustach oferujących grę w trzy kubki wpłynęło do leskiej policji 24 kwietnia, kolejne 1 maja.

Zgłoszeń dokonują nie tylko mieszkańcy i turyści, ale także m.in. pracownicy budek umiejscowionych wzdłuż deptaka prowadzącego na zaporę w Solinie.

– Najczęściej są to anonimowe zgłoszenia poprzez numer alarmowy 112 lub Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówi policjantka i pokazuje interaktywną mapę, na której anonimowe osoby poinformowały o “miejscu niebezpiecznym działalności rozrywkowej” precyzując, że chodzi o grę w trzy kubki.

– Na czerwono podświetlone są miejsca, gdzie zgłaszający widzieli graczy. Potwierdziliśmy oba te zgłoszenia – informuje policjantka, wskazując dwa czerwone punkty na mapie.

I dodaje: – Ludzie piszą lub dzwonią anonimowo, bo obawiają się ze strony szajki zemsty.

Informacje o oszustach można zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń BezpieczeństwaKPP w Lesku

Do policjantów przyszła matka z dziećmi, przegrała w trzy kubki 1400 złotych

Zdarzają się też przypadki, kiedy do leskiej komendy zgłaszają się oszukani ludzie. – Szczególnie utkwiła mi w pamięci kobieta, która przyszła z małymi dziećmi. Skarżyła się, że straciła w grze w trzy kubki wszystkie pieniądze i nie ma czym zapłacić za nocleg. To była turystka, która przyjechała tutaj z dziećmi na wypoczynek. Straciła około 1400 złotych – opowiada Fechner.

– Niestety ludziom czasem odbiera rozum. Liczą na łatwe pieniądze, ale to niemożliwe, by wygrać z oszustami. W tej grze wygrany jest tylko jeden i nie jest to gracz, a oszuści – podkreśla policjantka.

Wyjaśnia, że organizatorzy procederu tak prowadzą grę, aby pieniądze były przez cały czas w ich rękach. Nawet kiedy “na zachętę” dają wygrać graczom niewielkie kwoty, banknoty nigdy nie trafiają do wygranych.

Policja: to niemożliwe, aby wygrać z oszustemShutterstock

Z Nowego Sącza na “gościnnych występach” w Bieszczadach

Jak podkreśla mundurowa, członkowie szajki są dobrze znani miejscowej policji. – To osoby z nowosądeckiego znane i tam, u nas na tak zwanych “gościnnych występach” – mówi.

Przywódcą grupy ma być 65-letni letni mieszkaniec Nowego Sącza. W ubiegłym roku został zatrzymany przez leską policję w Solinie podczas gry w trzy kubki. Odmówił przyjęcia mandatu, policja skierowała do sądu wniosek o jego ukaranie.

– Podczas rozpytywania wprost powiedział, że gra od lat 70. i nadal będzie grać, bo to jest jego sposób na życie – relacjonuje Fechner.

W grupie, jak mówi policjantka, jest też żona mężczyzny, która udaje grającą, i jego syn. – Kiedy został przez nas zatrzymany i ukarany mandatem powiedział, że nie jest oszustem, tylko artystą, a to, co robi jest sztuką, a on poświęcił wiele czasu, aby się tego nauczyć – relacjonuje mundurowa.

I dodaje: – Ci ludzie nie mają żadnych skrupułów i wyrzutów sumienia. Wyciągają od ludzi tyle pieniędzy, ile się da.

Policja karze mandatami, oszuści straty odrabiają w kilkadziesiąt minut

Policja stara się walczyć z procederem, ale – jak zaznacza oficer prasowa leskiej policji – nie jest to proste, bo oszuści są świetnie zorganizowani. Wrażenia nie robią też na nich kary grzywny, które są w stanie odrobić w kilkadziesiąt minut.

“Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej urządza grę hazardową albo użycza do niej środków lub pomieszczenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”

– Będziemy się starali o współpracę z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie, aby w naszym województwie gra w trzy kubki traktowana była jak gra hazardowa i wtedy będziemy mogli traktować organizowanie gry nie jako wykroczenie, a przestępstwo, które zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności – wyjaśnia Katarzyna Fechner.

“Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi gry hazardowe, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”

– Policjanci w innych jednostkach w kraju, które borykają się z tym samym problemem, karzą organizatorów gry w trzy kubki z tego artykułu – wskazuje Fechner. I dodaje: – Kiedy kara jest bardziej dotkliwa oszust dwa razy zastanowi się zanim przystąpi do gry.

Taki wniosek leska policja złożyła do Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie w ubiegłym roku, ale jak informuje mundurowa, nie uzyskał on akceptacji.

Podkomisarz Edyta Chabowska, rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, pytana przez nas o wniosek odpowiedziała: “W ramach współpracy realizowanej przez podkarpacką Krajową Administrację Skarbową i Policję, Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie poinformowała Komendę Powiatową Policji w Lesku o kryteriach, według których gra może być uznana za grę hazardową. Wskazano także, że każdy przypadek takiej gry należy rozpatrywać w sposób indywidualny, (poinformowano – red.) także o możliwości zwrócenia się do Ministra Finansów, który rozstrzyga między innymi na wniosek, czy dana gra stanowi grę hazardową”.

Doprecyzowała, że ową informację leska policja otrzymała na początku listopada 2022 roku.

Prawo łamią nie tylko oszuści, ale też gracze

Co ważne, zgodnie z przepisami, wykroczenie popełniają nie tylko oszuści, ale też gracze, i zgodnie z Kodeksem wykroczeń podlegają tym samym karom, co organizatorzy procederu.

A ten będzie trwał tak długo, jak będą chętni do gry. Dlatego leska policja apeluje do mieszkańców i turystów, aby nie dali się w nią wciągnąć. – Drukujemy ulotki z ostrzeżeniami, które rozdajemy turystom. Zostawiamy je w sklepach, pensjonatach, hotelach, wywieszamy plakaty z informacjami. Dzielnicowi poruszają temat oszustw podczas spotkań z mieszkańcami. Robimy co możemy, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, o który chciałabym do mieszkańców i turystów zaapelować – podkreśla Fechner.

Od morza do Tatr

Ale problem z organizatorami gry na trzy kubki, ma nie tylko leska policja. Ten sam problem jest w innych turystycznych miejscowościach – Mrągowie, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, czy Kamieniu Pomorskim. Mundurowi za pośrednictwem plakatów, komunikatów zamieszczanych na policyjnych stronach internetowych i w mediach społecznościowych apelują do mieszkańców i turystów, aby nie dali namówić się na grę w trzy kubki.

Z kolei – jak informuje nas aspirant sztabowy Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem – tylko w tym roku zakopiańska policja odnotowała już 24 interwencje dotyczące procederu gry w “trzy kubki”. W zeszłym roku takich interwencji było 97.

– W tym roku skierowaliśmy do sądu pięć spraw dotyczących popełnienia wykroczenia to jest organizacji gry w trzy kubki, a w zeszłym roku takich spraw było 15 – wylicza mundurowy.

I dodaje: – Grupy, bo działa ich kilka, są zidentyfikowane przez tatrzańskich policjantów. Na podstawie zawiadomień od osób pokrzywdzonych osoby organizujące grę są identyfikowane, a następnie wobec nich kierowane są wnioski o ukaranie do sądu w sprawach o wykroczenia.

W wakacje, w miejsca, gdzie organizowana jest gra w trzy kubki, kierowane są piesze patrole policyjne. Dodatkowo w kolejce PKL na Gubałówkę podawane są komunikaty, aby nie podejmować gry. Na stronie policji w Zakopanem i również zamieszczone są ostrzeżenia.

Policja w Zakopanem ostrzega przez graniem w trzy kubkiKPP Zakopane

Policja: oszuści nie mają wakacji

Trwa sezon turystyczny, a oszuści – jak podkreśla policja – wakacji nie mają. Mundurowi apelują do mieszkańców i turystów o rozsądek, niepodejmowanie gry w trzy kubki, a w przypadku przegranej, zgłaszanie takich incydentów najbliższej jednostce policji.

Jezioro solińskie to jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych w BieszczadachŁukasz Górnicki

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *