“Przy zastawionych stołach gromadzi się każdego miesiąca 20 tysięcy seniorów”. Na czym polega akcja “Danie wspólnych chwil”?

Organizowanie spotkań dla seniorów przy wspólnym stole po to, by przeciwdziałać ich samotności i zachęcać do wyjścia z domu, wykorzystując przy tym lokalny potencjał. Takie jest założenie programu “Danie wspólnych chwil”, który jest prowadzony przez Fundację Biedronki wraz z 750 Kołami Gospodyń Wiejskich. Jak ta akcja wygląda w praktyce? Żeby to zobaczyć, reporterka Dzień Dobry Wakacje Kinga Burzyńska wybrała się do Zalesia.

Danie wspólnych chwil: pomoc dla seniorów

Fundacja Biedronki zdecydowała się stworzyć program, dzięki któremu pomaga seniorom na co dzień mierzącym się nie tylko z wieloma problemami zdrowotnymi czy ekonomicznymi, ale też z samotnością. Celem akcji jest aktywizacja osób starszych, zachęcanie ich do wyjścia z domu i wspólnych spotkań przy stole przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu lokalna społeczność ma szansę się zintegrować.

W akcję Fundacji zaangażował się też Jakub Kuroń. Co go do tego skłoniło?

– Idea całego programu niesamowicie mi się spodobała – przyznał kucharz w rozmowie z Kingą Burzyńską. – Takich Kół Gospodyń Wiejskich jest 750 w tej edycji i w całej Polsce organizowane są spotkania z seniorami – dodał. – Wspólnie gotują, śpiewają, dzięki temu zapobiegają wykluczeniu społecznemu – tłumaczył ideę akcji na antenie Dzień Dobry Wakacje.

Jakub Kuroń gotuje z Kołem Gospodyń Wiejskich

Jak wskazał Kuba Kuroń w rozmowie z Kingą Burzyńską, takie spotkania w kuchni to okazja do nauki nie tylko dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Przy stole stał razem z panią Małgosią Cieślak, która razem z Fundacją Biedronki organizuje spotkania w ramach akcji “Danie wspólnych chwil”. – Gotujemy dla seniorów zdrowo, smacznie z serca – zapewniła. – Żeby mogli z nami pobyć, żeby wyjść z domu, nie czuć się samotnymi (…), kiedy jedyne wyjście z domu to do lekarza albo apteki – dodała.

Skąd pomysł na akcję? – Nasza Fundacja zajmuje się niesieniem pomocy osobom starszym. Przy takich wspólnych, suto zastawionych stołach gromadzi się każdego miesiąca 20 tysięcy seniorów – podkreśliła Justyna Rysiak z Fundacji Biedronki. – Podczas tych spotkań panuje radosna atmosfera, słychać żarty, gwar rozmów – opowiadała. – Kiedyś przyszła do nas pani w sukience, która kilka lat czekała w szafie właśnie na tę okazję. Te spotkania dużo dają też nam, osobom młodszym, które nie zawsze mają kontakt z osobami starszymi – zaznaczyła nasza gościni.

Jak seniorzy bawili się w Zalesiu? Sprawdź w naszym materiale.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *