45 lat temu przyszła pierwsza osoba poczęta in vitro. Jak teraz wygląda Louise Brown?

Louise Brown skończyła 25 lipca tego roku 45 lat. Na kartach historii medycyny zapisała się jako pierwszy człowiek, który przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro. W swojej autobiografii wspomina rozmowę z rodzicami na ten temat.

Pierwsze narodziny z metody in vitro

Louise Joy Brown przyszła na świat w szpitalu w brytyjskim Oldham 25 lipca 1978 o godzinie 23.47 przez cesarskie cięcie. Blondwłosa i niebieskooka dziewczynka ważąca ponad dwa i pół kilograma zmieniła świat medycyny, przecierając drogę innym rodzicom, starającym się o dziecko.

O Louise pisał cały świat. A wkrótce także o jej siostrze. W 1982 roku dzięki metodzie in vitro przyszła na świat Natalie. Jak podaje tvn24.pl, była ona już czterdziestym dzieckiem, które urodziło się dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu.

Louise Brown – pierwsze dziecko z in vitro

Rodzice małych Louise i Natalie zgłosili się do Roberta Edwardsa i Patricka Steptoe w 1976 roku, po 9 latach bezskutecznych starań o ciążę. 10 listopada 1977 roku od Lesley Brown została pobrana komórka jajowa. W laboratorium połączono ją z nasieniem męża. Jak czytamy na tvn24.pl, klika dni później zarodek został przetransferowany do macicy i kobieta zaszła w ciążę.

Rodzice “cudownej” dziewczynki i jej siostry Natalie, nie ukrywali przed nimi metody, dzięki którym pojawiły się na świecie.

– Kiedy miałam cztery lata, zanim poszłam do szkoły, mama i tata usiedli ze mną i wyjaśnili, że mama potrzebowała Patricka Steptoe’a i Boba Edwardsa, aby pomogli jej mnie urodzić”. (…) Po moim urodzeniu, kiedy mama poszła do miejscowego piekarza, zapytał: Czy to dziecko z probówki? Mogę spojrzeć? A potem: Och, wygląda normalnie! A mama na to: Czego się spodziewałeś? Kogoś z dwiema głowami? – wspominała w autobiograficznej książce Louise.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Louise Joy Brown (@louisejoybrown)

In vitro – przełom w leczeniu bezpłodności

Powodem bezpłodności Lesley Brown były niedrożne jajowody. W latach 70. usłyszała, że dla jej i niej męża jest jeszcze nadzieja na potomstwo. Dowiedziała się wówczas o eksperymentalnej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego. Jej twórcami było dwóch lekarzy, Robert Edwards i Patrick Steptoe. Do momentu przyjścia na świat Louise przeprowadzili ponad 80 prób in vitro, wszystkie były jednak nieudane. Początkowo naukowcy nie byli brani na poważnie i długo musieli finansować swoje badania z prywatnych darowizn. To właśnie zabieg u państwa Brown okazał się przełomem. Co ciekawe, Brytyjka zaszła w ciążę za pierwszym podejściem.

Louise Joy Brown prowadzi swój profil na Instagramie, gdzie dzieli się wydarzeniami ze swojego życia. Nierzadko przypomina o tym, że właśnie ona jest pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat dzięki metodzie in vitro.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *