W starożytnej Grecji wierzono, że możliwe jest spłodzenie dziecka idealnego, czyli takiego, które obdarzone będzie preferowanymi przez rodziców cechami. Trzeba było jednak pełnić kilka warunków. Jakich?
Jak spłodzić idealne dziecko? Grecki poradnik
Pierwsze fantazje w temacie posiadania potomstwa idealnego sięgają starożytnej Grecji. To tam snuto wizję o silnych, zdrowych dzieciach, natomiast chore i zdeformowane noworodki nierzadko zostawały porzucane. Zdaniem uczonych z Hellady, aby kobieta i mężczyzna spłodzili doskonałego malucha, ona nie mogła być przesadnie młoda, a on zbyt stary. Idealnie byłoby zatem, gdyby przyszli rodzice byli w zbliżonym do siebie wieku.
Nie bez znaczenia pozostawała także aktywność fizyczna. Zarówno paniom, jak i panom nakazywano dbanie o sprawność. Pomocne miały być spacery, lekkie biegi, a także konne przejażdżki oraz kąpiele w morzu. Jednak i tu pojawiało się drobne “ale”, bo sportowe wyczyny miały być pozbawione przesadnego wysiłku. Mężczyźni musieli zapomnieć także o gorących kąpielach, które według filozofów miały osłabiać ich zdolność do prokreacji.
Ponadto, idealni kandydaci do spłodzenia doskonałego potomstwa mieli skupić się tylko na stosunku płciowym, by nie tracić sił podczas gry wstępnej. Im więcej zachowali energii w trakcie samego aktu płciowego, tym więcej energii oddali dziecku.
Starogrecki przepis na seks idealny
Starożytni szanse na spłodzenie idealnego dziecka łączyli także z odpowiednią dietą. Kobietom zalecało się jedzenie owoców i warzyw, a także dziczyzny. Istotne było również, co kochankowie spożywają przed samym zbliżeniem. Co ciekawe, kopulacja z pustym żołądkiem miała pozbawiać szans przyszłych rodziców na idealnego potomka. Przed seksem zalecano także kąpiele w różanej wodzie, kadzidła i olejki. To wszystko miało sprzyjać m.in. oczyszczeniu umysłu. Wśród Starożytnych panowało przekonanie, że podczas stosunku liczyła się koncentracja.
– Stan duszy ma pewien wpływ na ukształtowanie płodu. I tak nosiły w żywocie swym osoby, które podczas spółkowania widziały małpy, płody do małp podobne – ostrzegał lekarz Soranus w II wieku n.e. Był on również autorem jednego z pierwszych podręczników do ginekologii, który poruszał wiele tematów, w tym np.: na jaką akuszerkę się zdecydować, czym jest macica i srom, co to są miesiączki, czy trwałe panieństwo jest korzystne, jakie są oznaki płodności i bezpłodności, czy ciężarne czują chuć, jak wybrać mamkę i badać mleko – czytamy na portalu ciekawostkihistoryczne.pl.