Co pociąga mężczyzn w starszych kobietach? “Jest wiele stereotypów, mówi się o tzw. MILF-ach”

Są starsze, atrakcyjne, bardziej stabilne emocjonalnie i finansowo, mają życiowe doświadczenie. To jedne z wielu cech, które mogą działać jak magnes na młodych mężczyzn chcących nawiązać intymną relację z dojrzalszą kobietą. O związkach z dużą różnicą wieku krąży wiele stereotypów, często krzywdzących. – Pacjenci opowiadają, że są krytykowani. Kobieta jest wyśmiewana, bo znalazła sobie młodego partnera – mówi Zuzanna Butryn, psycholog.

Związki młodych mężczyzn ze starszymi kobietami

Kiedy młoda kobieta wiąże się z kilka lub kilkanaście lat starszym mężczyzną, może spotkać się z aprobatą, bo znalazła dojrzałego partnera. Z kolei mężczyzna zwykle będzie chwalony, że ma młodą partnerkę. Jednak jeśli to kobieta w romantycznej relacji jest starsza, a mężczyzna młodszy, to częściej pojawiają się uszczypliwe komentarze, a nawet krytyka. Dlaczego tak się dzieje?

– Na temat związków młodych mężczyzn ze starszymi kobietami funkcjonuje wiele stereotypów. Jeden z nich dotyczy fizyczności, mówi się o tzw. MILF-ach, czyli kobietach, które są dla mężczyzn tylko atrakcyjne fizycznie. Jednak ja staram się z tym walczyć, bo uważam, że na kwestię relacji z dużą różnicą wieku warto patrzeć ponad stereotypami – mówi psycholog Zuzanna Butryn w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl. – Panowie mogą cenić starsze panie ze względu na ich dojrzałość życiową, emocjonalną. Również stabilność finansowa może być pociągająca. To, że wiedzą, czego chcą. To sprawia, że młody mężczyzna interesuje się starszą od siebie kobietą i jak najbardziej jest to możliwe, żeby taka para stworzyła trwały i szczęśliwy związek. Ocenianie tego przez pryzmat stereotypów jest krzywdzące. Jest mnóstwo cech, poza atrakcyjnością, które przyciągają mężczyzn do dojrzałych kobiet – podkreśla psycholog.

Doświadczenia z dzieciństwa i to, jaką mężczyzna ma relację ze swoją matką, może wpływać na jego kontakty z kobietami w dorosłym życiu. Zuzanna Butryn wskazuje jednak, że jest to kwestia bardzo indywidualna.

– Może być tak, że mężczyzna ma w głowie jakieś utrwalone schematy z dzieciństwa lub z okresu dojrzewania i w następstwie tego powiela pewne matryce w życiu dorosłym. On może mieć potrzebę, żeby jego partnerka była jak mama. Co warto podkreślić, to że związek tworzy normę. Dwie osoby wyznaczają, co jest dla nich właściwe. Nie ma jednej, ogólnie przyjętej normy, która mówi, jak powinno być. Jeśli młodemu mężczyźnie i starszej kobiecie jest ze sobą dobrze, to nikt nie powinien tego oceniać. Nawet jeśli jest to powielany schemat, który mężczyzna wyniósł z domu. Kiedy on jest szczęśliwy, to ja nie widzę przeciwwskazań. Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby młody mężczyzna cierpiałby, czuł się źle w relacji, bo traktowałby tę kobietę jak mamę i ona byłaby dla niego kimś, kto go każe. Wówczas należy się zastanowić, czy warto kontynuować taką relację – mówi Butryn.

Problemy w relacjach z dużą różnicą wieku

Nawet jeśli zarówno młody mężczyzna, jak i starsza kobieta, deklarują, że metryka nie ma dla nich znaczenia, to jednak są pewne kwestie, które mogą w przyszłości okazać się kłopotliwe.

– Przeszkodą do stworzenia trwałej relacji może być też etap życia, w którym partnerzy się znajdują. Na przykład to, że kobieta nie chce bądź nie może mieć dzieci, a mężczyzna chce. Takie kwestie warto omówić już na samym początku, żeby oboje wiedzieli, na co się piszą – stwierdza psycholog.

Zuzanna Butryn w swoim gabinecie spotyka pacjentów, którzy są w relacjach z różnicą wieku.

Pacjenci opowiadają mi, że są krytykowani. Kobieta jest wyśmiewana, bo znalazła sobie młodego partnera. Jej związek jest bagatelizowany, nie jest brany na poważnie. Z drugiej strony panowie są wytykani, że znaleźli sobie starszą panią. Kolejną trudnością może być brak akceptacji w rodzinie i krzywdzące komentarze ze strony najbliższego otoczenia. Przez to osoby w związku z dużą różnicą wieku często wręcz boją się przyznać, że są razem i utrzymują tę miłość w tajemnicy – stwierdza psycholog.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *