Tragiczne skutki trendu z TikToka. “Trudno mi zrozumieć, po co coś takiego pić”

Boraks to popularny środek przydatny podczas sprzątania łazienki. Niestety w sieci niedawno pojawił się trend, który sugeruje, że chemiczna substancja może mieć korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Nic bardziej mylnego. By obalić to szkodliwe przekonanie, naukowiec Konrad Skotnicki opowiedział w Dzień Dobry Wakacje o tragicznych skutkach spożywania boraksu przez człowieka.

Szkodliwy trend na TikToku

Nie od dziś wiadomo, że social media mają swoją ciemną stronę. Co jakiś czas w sieci pojawiają się kontrowersyjne “trendy”, które prowokują młodych użytkowników TikToka do podejmowania niebezpiecznych działań. W ostatnim czasie jest to internetowe wyzwanie polegające na konsumpcji chemicznego, drażniącego dla człowieka proszku – boraksu. O toksycznych konsekwencjach spożywania popularnego środka do sprzątania gospodarstw domowych opowiedział w Dzień Dobry Wakacje chemik i naukowiec – Konrad Skotnicki. Według eksperta długotrwałe spożywanie tej substancji może prowadzić do biegunki, wymiotów a nawet – może uszkodzić nerki oraz wątrobę.

– Boraks poza tym, że jest środkiem do czyszczenia toalet, czy w ogóle do czyszczenia, to jest świetny do pozbywania się mrówek. […] Picie tego boraksu nie jest najlepszym pomysłem i szczerze mówiąc – trudno mi zrozumieć, po co coś takiego pić – stwierdził naukowiec.

Dlaczego nie ufamy już nauce?

Konrad Skotnicki zwrócił uwagę na problem, który od dłuższego czasu jest obecny w internecie. Coraz więcej osób przestaje ufać nauce i ekspertom, na skutek czego tworzy własne teorie pseudo naukowe, które – tak jak w przypadku spożywania boraksu – mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia i życia człowieka.

– Naukowcy nie mają żadnych zachęt wewnątrz systemu nauki, by tłumaczyć ludziom proste rzeczy. Więc tę rolę przejmują influencerzy i influencerki, bo po prostu zbijają na tym kapitał – stwierdził gość programu.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *