Ponad 3,5 miliona Polek i Polaków cierpi na migrenę. Ból często bywa tak silny, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować. Co może wywołać atak migreny? Czy da się nad nią zapanować?
Migrena – co to za choroba?
28-letni Wojciech od 6. roku życia cierpi na bardzo silne bóle głowy. W liceum zdiagnozowano u niego migrenę. Chorobę przewlekłą, która charakteryzuje się występowaniem napadowych silnych bólów głowy. – To nie jest zwykły ból głowy, bo to nie jest ból głowy, który przejdzie po zwykłej tabletce przeciwbólowej – powiedział Wojciech Szczygielski.
Nie wiadomo, jakie są przyczyny występowania migreny. Wpływ mogą mieć geny, ale i czynniki środowiskowe. – Migrena to jest definitywnie ból głowy i to bardzo silny, ale towarzyszą mu różne objawy, […], jak nudności, czasem wymioty, nadwrażliwość na bodźce, zwłaszcza świetlne, dźwiękowe – tłumaczył prof. Jacek Rożniecki, neurolog.
Wojciech Szczygielski wyznał, że migrenę wywołuje u niego zmęczenie, czyli m.in. zbyt mała ilość snu, przepracowanie oraz niektóre produkty spożywcze. – Jak gorzka czekolada, alkohol praktycznie zawsze wywołuje bóle głowy – dodał.
Migrena – jak można ją leczyć?
– Na świecie na migrenę choruje szacunkowo miliard ludzi. Proporcje są trzy do jednego. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni. Ma to uwarunkowanie prawdopodobnie hormonalne – tłumaczył specjalista. Kiedy przez kwartał w roku silny ból głowy występuje co najmniej przez 15 dni w miesiącu, mówi się wtedy o tzw. migrenie przewlekłej.
Neurolog, z którym spotkał się Wojtek, skierował go na program lekowy. Daje on możliwość refundowanego leczenia przy użyciu nowoczesnej terapii. To m.in. terapia botoksem. Podanie toksyny botulinowej powoduje rozluźnienie mięśni w konkretnych obszarach ciała. Gdzie jest aplikowana? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.