Wspominamy kultowe spodnie lat 90. “Wówczas włożyć lenary, to coś znaczyło”

Lenary to popularne spodnie z lat 90. Okazuje się, że wymyślił je Polak, Ryszard Lenar. Dzisiaj ta słynna część garderoby jest trudno dostępna, dlatego ich twórca, specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN postanowił je uszyć. Jaka jest historia ich powstania?

Lenary – kultowe spodnie

Ryszard Lenar szyciem zajmował się już na studiach. Miał maszynę i robił ubrania dla koleżanek i kolegów, a nawet dla rektora. To był jego sposób na zarabianie. – Jak zamieszkałem z żoną, to trzeba było zarabiać więcej pieniędzy i wpadłem kiedyś na pomysł, żeby je zrobić właśnie. Widziałem na jakimś filmie amerykańskim, że dzieciaki w takich za dużych rzeczach chodzą – tłumaczył Ryszard Lenar.

Spodnie były szerokie, miały z tyłu ogromne kieszenie, które były ich znakiem rozpoznawczym. Początkowo nikt nie wierzył w ten projekt, ale po 10 dniach okazało się, że chce w nich chodzić cała Polska. – To był taki sznyt, jeśli chodzi o kwestię mody użytkowej, związanej z jazdą na deskorolce, ponieważ byłem ówcześnie skaterem, czyli członkiem subkultury ludzi, którzy jeździli na deskorolkach – powiedział Artur Kurasiński, przedsiębiorca, który miał Lenary.

Spodnie, które były częścią subkultury

Te kultowe spodnie skradły też serca raperów, którzy tworzyli w tamtym czasie. – Posiadałem Lenary i myślę, że wszyscy w tamtych czasach, którzy byli w środowisku skate’owym, początkach hiphopowego, później rolkowym mieli Lenary. Dla mnie to było o tyle dziwne, bo ja wróciłem akurat ze Stanów Zjednoczonych, gdzie byłem w ’92 i ’93 roku i przywiozłem sobie trochę amerykańskich ciuchów i myślałem, że będę tutaj szpanował i w ogóle będę oryginalny. Nagle przyjeżdżam i się okazuje, że tutaj są odszywane takie same rzeczy – wspominał Tomasz “CNE” Kleyff.

Dzisiaj moda dostępna jest dla każdego. Mamy dużo możliwości, żeby nabyć i nosić ubrania, które nam się podobają. – Wówczas włożyć lenary, to coś znaczyło. Były kontrowersyjnym odzieniem, żeby się w tym pokazać, bo to się kojarzyło tak ni to skate’owo, deskorolkowo, ni to hiphopowo. Wtedy jednak strój wiązał się z konsekwencjami, ale bez powodu nie można się było wtedy bawić modą – powiedział Piotr “Ten Typ Mes” Szmidt.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *