Niszczycielski owad ma nawet 10 cm. Jest w całej Polsce

Jedni uważają go za szkodnika, inni, że jego obecność może przynieść wiele dobrego. Jedno jest pewne – jest największym owadem występującym w Polsce. O kim mowa?

Rolnicy, hodowcy roślin oraz ogrodnicy wręcz go nienawidzą. Uważają go za wroga i za wszelką cenę chcą się go pozbyć. Turkuć znany jest z wykopywania tuneli oraz podgryzania korzeni, co przyczynia się do wielu problemów w ogrodzie.

Okazuje się, że oprócz tego owad może mieć także pożyteczny wpływ na środowisko. Jakiś czas temu na profilu Lasów Państwowych pojawiła się informacja, zachęcająca do spojrzenia na turkucia z innej, nieco bardziej pozytywnej perspektywy.

Szkodnik, który bywa pożyteczny

Turkuć podjadek może osiągnąć nawet 10 cm długości, przez co budzi strach wśród ogrodników. Nie ma co się dziwić – jest on jednym z największych robaków, które występują na terenie naszego kraju. Do tego jego długie nogi z kolcami nie wyglądają przyjaźnie. Rolnicy nie lubią go jednak z nieco innego powodu.

Owad ten, by móc stworzyć odpowiednie warunki dla swojego potomstwa, podgryza korzenie roślin, co prowadzi do ich obumierania. Rośliny, kwiaty lub warzywa szybko marnieją, a ich odratowanie jest niemal niemożliwe. Niemniej jednak, turkucie nie zawsze muszą być postrzegane jako “wróg numer jeden”. Nie każdy wie, że mogą pomagać ogrodnikom.

Lasy Państwowe wyjaśniają pożyteczność turkucia

Lasy Państwowe odniosły się do tematu tych owadów. Na Facebooku instytucji możemy przeczytać, że turkuć podjadek nie musi być postrzegany tylko w negatywnym świetle. Choć podgryza korzenie roślin, jednocześnie pełni pozytywną funkcję w ogrodzie. Owad jest drapieżnikiem, który skutecznie tępi inne szkodniki np. ślimaki, pędraki, dżdżownice czy drutowce.

“Jeśli w waszym ogródku zamieszkała wesoła rodzinka turkuci, to posłuchajcie. Panuje bowiem powszechne przekonanie o szkodliwości turkuci, jednak szkody powstają głównie ze względu na kopanie tuneli. W rzeczywistości ten owad może być postrzegany jako tępiciel innych owadów. Spójrzcie na turkucie z drugiej strony” – zaapelowały Lasy Państwowe.

Turkuć może ugryźć

Warto pamiętać, że turkucie potrafią ugryźć. W trakcie prac ogrodowych możemy natknąć się na niego w glebie. Owad, chcąc się bronić, może boleśnie nas ukąsić. Oprócz tego turkuć może być niebezpieczny, ze względu na fakt, że przebywa głównie pod ziemią. To powoduje, że może być nosicielem tężca.

Walka z turkuciem nie należy do najłatwiejszych. Dobrym sposobem, by się go pozbyć jest regularne ściółkowanie ogrodu. Specjaliści polecają również podlewanie ziemi, w której znajdują się turkucie wywarem z kory czarnej olszy.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *