Kargul i Pawlak powrócą na ekrany. Mamy pierwsze zdjęcia z filmu “Sami swoi. Początek”

Trwają prace na planie zdjęciowym do filmu o Kazimierzu Pawlaku i Władysławie Kargulu. “Sami swoi. Początek” będzie prequelem słynnej trylogii, a to oznacza, że zobaczymy wydarzenia sprzed czasów pokazanych w pierwszej części produkcji. Kto odpowiada za reżyserię?

Film “Sami swoi. Początek”

Adam Bobik i Karol Dziuba – to właśnie oni wcielą się w role Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula w komedii “Sami swoi. Początek”. W najnowszym filmie poznamy genezę sporu legendarnych bohaterów. Będzie to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci zabiorą widzów w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii “Sami swoi”, “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć”.

Zdjęcia z filmu “Sami swoi. Początek” Źródło: fot. Jarosław Sosiński

Kto zagra w filmie “Sami swoi. Początek”?

Na ekranach kin zobaczymy plejadę znanych polskich aktorów, m.in:

 • Adam Bobik – Kazimierz Pawlak,
 • Karol Dziuba – Władysław Kargul,
 • Paulina Gałązka – Nechajka Słobodzian,
 • Weronika Humaj – Mania Ziębicka,
 • Zbigniew Zamachowski – Kacper Pawlak,
 • Katarzyna Krzanowska – Maryjka Pawlak,
 • Mirosław Baka – Ziębicki,
 • Wojtek Malajkat – Ksiądz,
 • Anna Dymna – Pecynicha,
 • Janusz Chabior – Wincenty Kargul,
 • Adam Ferency – Wujko Pecyn,
 • Agnieszka Suchora – Ziębicka.

“Sami swoi. Początek” – kto jest reżyserem filmu?

Reżyserem znanej trylogii o Kargulu i Pawlaku był Sylwester Chęciński. Słynny twórca filmowy zmarł w 2021 orku. Za reżyserię prequela odpowiada Artur Żmijewski.

– Chcę zrobić film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, który wytłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisze świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas, takich, jakimi jesteśmy na co dzień, z wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy. W jednym z wywiadów Andrzej Mularczyk powiedział: “Prawdziwa komedia musi bawić i wzruszać”. I właśnie taką komedię chcę zrealizować – powiedział Artur Żmijewski.

Zdjęcia z filmu “Sami swoi. Początek” Źródło: fot. Jarosław Sosiński

Producent filmu, Tomasz Kubski, odpowiedział na pytanie, dlaczego po latach twórcy powrócili do tej kultowej historii.

– To jest początek całej historii i to miała być pierwsza część kultowej serii, ale pod koniec lat 60-tych ze względów politycznych nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki. Tak naprawdę trylogia bez części, którą obecnie produkujemy, jest niepełna, uboższa o świat, w którym Pawlak pierwszy raz się zakochał, pierwszy raz miał złamane serce, pierwszy raz walczył o swoje – podkreślił Kubski.

Operatorem w filmie “Sami swoi. Początek” jest Piotr Śliskowski. Za kostiumy odpowiada Emilia Czartoryska, charakteryzacją zajęła się Pola Guźlińska, a scenografią Ryszard Melliwa i Marcin Dyakowski. Producentem wykonawczym filmu jest Krzysztof Łojan. Radosława Burdzyvodpowiada za dekorację wnętrz. Jarosław Barzan jest montażystą filmu, Paweł Lucewicz skomponuje muzykę.

Producentami filmu są Tomasz Kubski i Mikołaj Fajks ze studia CK Dezerterzy. Koproducentami są TVN Warner Bros. Discovery i NEXT FILM. Województwo Świętokrzyskie jest partnerem produkcji. Zdjęcia do filmu są realizowane w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni w województwie świętokrzyskim.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *