Moja 15-letnia córka ma dorosłego partnera. Jak z nią porozmawiać?

Burzliwy okres dojrzewania sprawia, iż młodzi ludzie szybko i chętnie angażują się w miłosne relacje. Nastolatka zakochana w o wiele starszym koledze może wzbudzić niepokój rodziców. Psycholożka Katarzyna Kucewicz porozmawiała z redaktorką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską o tym, w jaki sposób porozmawiać o takiej relacji z naszym dzieckiem.

Gdy różnica wieku jest duża

Okres dojrzewania to czas, w którym nasze pociechy eksperymentują, marzą o silnym uczuciu a emocje i hormony “buzują” w ich organizmach. Niestety bywa tak, że nastolatki lokują swoje uczucia w o wiele starszych od siebie osobach i nie rozumieją, dlaczego ta sytuacja nie podoba się ich rodzicom. Kontakty między uczennicą bądź uczniem a dorosłą osobą, która dawno skończyła już szkołę, choć w świetle prawa nie musi być przestępstwem – wzbudza kontrowersję. Psycholożka Katarzyna Kucewicz, @psycholog_na_insta, w rozmowie z portalem dziendobry.tvn.pl zdradziła, jak rozmawiać z nastolatkiem, który znalazł się w tego typu relacji.

Przypomnijmy, że tzw. wiek zgody w Polsce wynosi 15 lat. Jest to prawnie ustalony minimalny wiek, od którego młody człowiek jest w stanie wyrazić ważną, z punktu widzenia prawa, zgodę na wszelkie czynności seksualne z drugą osobą. Niemniej musimy pamiętać, iż osoby dorosłe, które nawiązują relacje z nastolatkami, mogą wykorzystywać swoje doświadczenie życiowe do manipulacji młodym człowiekiem.

Mimo to, według ekspertki Katarzyny Kucewicz zakazywanie spotkań w przypadku relacji nastolatek-dorosły, w której różnica wieku to więcej niż 5-10 i więcej lat, może być nietrafionym pomysłem. Zakaz może wręcz pogłębić złudzenie zakochania, dlatego lepiej przeprowadzić empatyczną, opartą na zaufaniu rozmowę z dzieckiem, starając się przy tym go nie urazić.

– Dobrze jest budować relację w taki sposób, by dziecko czuło, że na każdym etapie swojego związku może z nami porozmawiać, że chętnie będziemy je wspierać, gdyby coś było nie tak. Najważniejsze w tej sytuacji jest szczera rozmowa o uczuciach, a także wsparcie w zakresie edukacji seksualnej. Kiedy będziemy atakować starszego partnera, oczerniać go i straszyć dziecko, to w efekcie nastolatek się od nas odsunie – tłumaczy Kasia Kucewicz.

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Jak zaznacza psycholożka, w sytuacji, gdy obiekt uczuć naszego dziecka nie jest już uczniem, a różnica wieku staje się znacząca, warto wyrazić swoje zdanie, a przede wszystkim pokazać dziecku różne aspekty relacji z dojrzalszą osobą, nauczyć je asertywnego odmawiania oraz stawiania granic. Niezależnie od tego, jak duża jest to różnica wieku, warto porozmawiać z pociechą i przede wszystkim – poznać nowy obiekt uczuć.

– Mimo że zachęcam do otwartości na partnerów naszych dzieci, to jednak w przypadku relacji dorosły- nastolatek, dobrze jest zachować czujność. Musimy obserwować, czy ta znajomość nie narusza granic dziecka i nie opiera się na dynamice: “Ja rządzę, a ty się dostosowujesz”, lub czy nie jest relacją służącą odegraniu się na rodzicach? Warto zastanowić się, czy nastolatek lub nastolatka nie szuka w starszym partnerze tego, czego mu brakuje w relacji z rodzicami tzn.: bezpieczeństwa, wysłuchania, dawania wskazówek, a nie upomnień. Bardzo ważny jest dialog o seksualności, o stawaniu granic, o świadomej zgodzie, o antykoncepcji. Warto te tematy poruszyć – podsumowała ekspertka.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *