Strefa relaksu w “Zamku Książ”. To miejsce, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie

Zamek Książ to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Festiwale, dzienne i nocne zwiedzania, kolacje degustacyjne – tu każdy turysta znajdzie coś dla siebie. O tym, dlaczego jeszcze warto odwiedzić zamek dowiesz się oglądając “Strefę Relaksu” Dzień Dobry TVN.

Rok księżnej Daisy von Pless

Rozpoczynamy naszą podróż po strefach relaksu. W sobotę, 27 maja prezenterzy Dzień Dobry TVN Małgorzata Rozenek-Majdan i Piotr Wojtasik wybrali się do Zamku Książ w Wałbrzychu. To miejsce, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie – festiwale, dzienne i nocne zwiedzania, kolacje degustacyjne, podziemia, mauzoleum, palmiarnia, a do tego Hotel Książ.

Gościły tu znane osobowości takie jak Winston Churchill czy car Rosji Mikołaj I Romanow. Na Zamku Książ mieszkała też księżna Daisy von Pless, czyli postać, która swą działalnością przyczyniła się do modernizacji i sławy zamku, Wałbrzycha i całego regionu.

W 2023 roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci księżnej. Już 10 czerwca w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu swoją premierę będzie miał spektakl Diasy. Opowiada on o jej życiu od momentu, kiedy jako młoda dziewczyna, wzięła ślub z Niemcem Hansem Hochbergiem.

– Tutaj na zamku rządziło siedemnastu Janów Henryków z rodu Hochbergów już od XVI wieku, ale to Angielka Daisy, która wżeniła się w tę rodzinę, jest dzisiaj ikoną i jedną z najważniejszych historycznych postaci Wałbrzycha – powiedział rzecznik prasowy Zamku Książ, Mateusz Mykytyszyn. – Była kobietą, która inspirowała już za swojego życia. Była ekologiem w czasach, kiedy o ekologii nikt nie myślał, walczyła o prawa kobiet i najbiedniejszych – dodał.

Akcja propagująca opiekę zastępczą

W strefie relaksu gościliśmy również Izabelę Małek z Miejskiego Ośrodka Pomocy w Wałbrzychu i artystkę Monikę Górską. Panie stworzyły laleczki inspirowane postacią “Ani z Zielonego Wzgórza”. Mają one pomóc w znalezieniu rodzin zastępczych dla dzieci czekających na kochający dom.

Przypomnijmy, że Ania była bohaterką powieści autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. W książce poznajemy ją jako sierotę potrzebującą miłości i troski. To wszystko udaje jej się znaleźć w domu Maryli i Mateusza, którzy stali się jej rodziną zastępczą.

Już 30 maja laleczki z niezwykłą misją trafią do pięćdziesięciu wybranych osób. Będą one musiały zdecydować, czy chcą zapewnić kochający dom dla dzieci, czy będą dalej szukać rodziców zastępczych. Po zakończeniu procedury, laleczka – symboliczna Ania, zostanie w danej rodzinie.

Ogrody kwiatów w Zamku Książ

Zamek Książ to miejsce, które zachwyca szczególnie latem. Na jego terenie, co roku odbywa się Festiwal Kwiatów i Sztuki.

Wtedy gościmy najlepszych florystów z Polski, ale też Europy. Oni tworzą niesamowite kompozycje na samym zamku, ale tu nie ma przypadków, bo w otoczeniu samego zamku na 10 tarasach posadzonych jest prawie kilkadziesiąt cebulek kwiatowych, a w parku krajobrazowym kwitną teraz rodonendrony – tłumaczyła gospodyni Zamku Książ, Anna Żabska.

Jednak zamek żyje cały rok i gwarantuje odwiedzającym masę atrakcji np. różnego rodzaju wydarzenia, takie jak “Magia Świąt” czy “Letni Festiwal Tajemnic”.

Zobacz całą relację ze Strefy Relaksu w Zamku Książ w naszym materiale wideo.

Zapraszamy do strefy relaksu Dzień Dobry TVN na Zamku Książ w dniach 27-28 maja.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *